Zasilanie awaryjne i opłaty za energię w zakładach spożywczych i chłodniach
Energia to niewielka część kosztów sektora spożywczego, więc o inwestycji w instalację decydują zwykle dwie sprawy: czy chłodnia utrzyma temperaturę podczas przerwy w zasilaniu i ile zakład płaci za energię bierną, przekroczenia mocy umownej i opłatę mocową. Pokazujemy, jak policzyć jedno i drugie, zanim zakład cokolwiek kupi.
- Na fakturze za energię pojawiła się albo urosła opłata za energię bierną, także pojemnościową.
- Nowy tunel zamrażalniczy, linia albo komora ma się zmieścić w obecnej mocy, a operator mówi o nowym przyłączu.
- Po awarii zasilania sprężarki wracały do pracy ręcznie albo agregat gasł przy ich uruchamianiu.
- Dyrekcja pyta, jak długo mroźnia utrzyma temperaturę bez prądu i co ma działać na zasilaniu awaryjnym.
- Rozdzielnica główna jest wysłużona, a linie można zatrzymywać tylko na krótko.
Czy zakładowi spożywczemu opłaca się inwestować w instalację elektryczną, skoro energia to mała część kosztów?
Oszczędność energii rzadko uzasadnia taką inwestycję, bo w 2024 r. energia stanowiła 2,7 % kosztów sektora spożywczego; uzasadniają ją raczej straty z przerwy w chłodzeniu i opłaty na fakturze.
Dlatego zaczynamy od ciągłości zasilania i pozycji na fakturze, a nie od efektywności energetycznej. Zepsuty towar i zatrzymana linia mogą kosztować więcej niż to, co da się zaoszczędzić na energii, ale zakład musi to policzyć sam.
Ile zakład spożywczy traci na przerwie w zasilaniu chłodni?
Nie ma niezależnych danych o typowej stracie, a liczby, które powtarzają się w ofertach, pochodzą od sprzedawców agregatów i UPS-ów. Jeden z nich pisze o stratach rzędu setek tysięcy złotych (opis sprzedawcy z października 2025 r.). To wartość do sprawdzenia, nie do przyjęcia.
Własną stratę zakład policzy sam, z trzech liczb: wartości towaru w komorach, czasu, po którym temperatura przekroczy dopuszczalną, i czasu, w którym po powrocie zasilania chłodzenie przywróci wymaganą temperaturę. Czas utrzymania temperatury bez chłodzenia zależy od izolacji komory, częstości otwierania drzwi i obciążenia towarem. Najpewniej pokazuje go zapis temperatury z wcześniejszej przerwy albo z próby, a nie wzór.
Nie każda chłodnia potrzebuje stałego agregatu. Jeśli komora trzyma temperaturę dłużej, niż trwają zwykłe przerwy, wystarczy gniazdo przyłączeniowe z układem przełączającym dla agregatu przewoźnego. Nieplanowane przerwy w sieci jednego z operatorów trwały w 2025 r. łącznie średnio 115,5 minuty na odbiorcę (wskaźnik SAIDI). Średnia nic jednak nie mówi o najgorszym dniu konkretnego zakładu, więc decyzję podejmuje się na własnych danych.
Jak dobrać agregat do mroźni, skoro sprężarki przy rozruchu biorą kilka razy więcej mocy?
Agregat dobiera się do szczytu rozruchu, który zależy od kolejności załączania sprężarek, a nie do sumy ich mocy. Według sprzedawcy agregatów sprężarki pobierają przy rozruchu 3–6 razy więcej mocy niż znamionowo, i dlatego agregaty bywają źle dobrane. W branży „agregat do chłodni” oznacza zwykle agregat chłodniczy, więc w zapytaniu i w zamówieniu pisze się wprost „agregat prądotwórczy”.
Przykład rachunkowy z założonymi danymi. Trzy sprężarki o prądzie znamionowym 100 A każda, rozruch bezpośredni o krotności 6, agregat 500 kVA o prądzie znamionowym około 720 A przy 400 V. Rozruch równoczesny daje 1 800 A, czyli około dwuipółkrotnie więcej niż prąd znamionowy agregatu. Przy załączaniu kolejno, gdy poprzednia sprężarka osiągnęła już obroty znamionowe, prąd wynosi najwyżej 600 A + 2 × 100 A = 800 A, czyli nieco ponad prąd znamionowy agregatu. Rozstrzyga wtedy spadek napięcia z danych producenta agregatu. Przy załączaniu kolejno przez softstart z ograniczeniem do trzykrotności prąd wynosi najwyżej 300 A + 2 × 100 A = 500 A, poniżej prądu znamionowego.
To samo dotyczy powrotu napięcia w sieci. Gdy sterownik chłodni załączy wszystkie sprężarki naraz, powtórzy się ten sam szczyt, tym razem na przyłączu zakładu. Opóźnienia załączania ustawia się więc zarówno dla agregatu, jak i dla sieci.
Skąd na fakturze opłata za energię bierną, także pojemnościową?
Zakłady zasilane ze średniego napięcia płacą za energię bierną obowiązkowo: opłata rośnie, gdy tg φ przekracza umowne tg φ0 (a bez zapisu w umowie 0,4), a energię pojemnościową liczy się od pierwszego kvarh. Tak wynika z § 52 rozporządzenia taryfowego (Dz.U. 2026 poz. 1182), obowiązującego od 5 września 2026 r. Na niskim napięciu dotyczy to tylko odbiorców, których objęła taryfa operatora.
Silniki sprężarek pobierają prąd magnesujący niezależnie od obciążenia, więc przy małym obciążeniu, a sprężarki chłodni często tak pracują, tg φ rośnie. Instalacja fotowoltaiczna zmniejsza pobór energii czynnej z sieci, a energia bierna silników zostaje, więc tg φ rośnie jeszcze bardziej. Energia pojemnościowa pojawia się zwykle wtedy, gdy bateria kondensatorów ma stopnie zbyt duże na nocne lub weekendowe obciążenie indukcyjne.
Przykład poglądowy, obliczenie własne. Odbiorca na SN (współczynnik k = 1,00) ma tg φ = 0,6 przy umownym 0,4 i pobiera 100 MWh energii czynnej w miesiącu. Opłata za niedokompensowanie to k × cena × (√((1 + tg²φ) / (1 + tg²φ0)) − 1) × energia czynna, czyli około 0,083 × 100 MWh × cena. Przy cenie 518,81 zł/MWh (średnia URE za 2024 r.) wychodzi około 4 295 zł miesięcznie, przy 458,24 zł/MWh (średnia za 2025 r.) około 3 793 zł. Właściwa jest cena zapisana w taryfie operatora. Energia pojemnościowa jest liczona prościej, bez pierwiastka: 1 000 kvarh na SN to 518,81 zł przy tej samej cenie, a na nN trzy razy tyle.
Sprzedawcy kompensatorów podają roczne kwoty i okresy zwrotu. To deklaracje handlowe, które można przeliczyć na własnych fakturach: z dwunastu miesięcy bierze się energię czynną i bierną i podstawia do wzoru. Zakład bez tej pozycji na fakturze nie potrzebuje kompensatora. A jeśli sprężarki mają falowniki, sama bateria kondensatorów może nie wystarczyć, o czym piszemy przy kompensatorach SVG i filtrach aktywnych.
Jak profil dobowy zakładu spożywczego wyznacza grupę opłaty mocowej?
Grupę od K1 do K4 wyznacza różnica między średnim godzinowym zużyciem w godzinach szczytu a zużyciem w pozostałych godzinach doby roboczej, a klasyfikacja zapada osobno dla każdej doby i każdego punktu pomiarowego (art. 70a ustawy o rynku mocy). Godziny szczytu w 2027 r. to 15 kolejnych godzin każdej doby roboczej, od 7:00 do 22:00.
Pobór chłodni magazynowej jest podobny przez całą dobę, więc różnica jest mała i zakład zwykle trafia do K1. Zakład przetwórczy z jedną zmianą i małym poborem w nocy zwykle trafia do K4. To wnioski ze wzoru, a nie ocena konkretnego zakładu: ocenia się profil doba po dobie. Część procesów chłodniczych, jak zamrażanie czy schładzanie, można czasem przesunąć poza godziny szczytu, o ile pozwala technologia. Działa to dwutorowo, bo zmniejsza ilość energii w szczycie i obniża samą różnicę.
Stawki netto na 2027 r., dla odbiorców innych niż ryczałtowi: 0,1925 zł/kWh w I kwartale, 0,2141 zł/kWh w II, 0,1984 zł/kWh w III i 0,1950 zł/kWh w IV. Wszystkie są niższe niż jednolita stawka 0,2194 zł/kWh z 2026 r. Nowością jest kwartalność stawek, a nie podział na grupy K, który obowiązuje od lat (od 2025 r. liczony na dobie).
Przykład poglądowy, skrajny: 1 000 MWh w godzinach szczytu w I kwartale 2027 r. Dla K4 opłata to 1,00 × 1 000 000 kWh × 0,1925 zł/kWh = 192 500 zł, dla K1 0,17 × 1 000 000 kWh × 0,1925 zł/kWh = 32 725 zł. Różnica wynosi 159 775 zł. To porównanie skrajnych przypadków, a nie oszczędność, którą można obiecać.
| Grupa | Różnica Δs | Współczynnik A |
|---|---|---|
| K1 | mniej niż 5 % | 0,17 |
| K2 | od 5 % do mniej niż 10 % | 0,50 |
| K3 | od 10 % do mniej niż 15 % | 0,83 |
| K4 | 15 % i więcej | 1,00 |
Czy przekroczenia mocy umownej wynikają z rozruchów sprężarek?
Rzadko same rozruchy, bo impuls rozruchu trwa sekundy, a nadwyżkę ponad moc umowną liczy się ze średnich 15-minutowych lub godzinowych (§ 53 ust. 2), więc o rachunku decyduje to, co dzieje się przez kwadrans. Typowe przyczyny do sprawdzenia w zapisie to jednoczesny powrót wszystkich odbiorów po awarii zasilania, rozmrażanie równolegle z pracą sprężarek i uruchomienie nowej linii.
Opłata to składnik stały stawki sieciowej pomnożony przez sumę dziesięciu największych nadwyżek w miesiącu (§ 53 ust. 3). Dziesięć nadwyżek po 40 kW daje 400 kW rozliczone tak, jakby zakład zamówił tyle mocy na cały miesiąc. Opłata dotyczy mocy czynnej, więc kompensator jej nie zmniejszy. Zmniejsza ją rozłożenie załączeń w czasie.
Nie warto też zmieniać mocy umownej przed obejrzeniem zapisu. Obniżenie jej za zgodą operatora podnosi składnik stały o 10 % przez cały okres obniżenia (§ 54 ust. 2).
Czy nowy tunel zamrażalniczy zmieści się w obecnej mocy?
Odpowiedź wynika z zapisu mocy zakładu oraz z rezerwy transformatora i rozdzielnicy, a nie z mocy umownej, i dopiero ona rozstrzyga, czy potrzebny jest wniosek do operatora.
Oczekiwanie na przyłącze bywa kosztowne. Według opisu sprzedawcy agregatów z października 2026 r. jeden z zakładów drobiarskich przez 12 miesięcy pracował na agregatach o łącznej mocy 4 350 kVA, czekając na przyłącze 5 MW. To pojedynczy przykład, a nie typowy przebieg.
Po zmianie Prawa energetycznego z kwietnia 2026 r. wniosek o zwiększenie mocy w sieci powyżej 1 kV kosztuje więcej i ma terminy, po których umowa wygasa. Kwoty i sposób ich liczenia potwierdza się u własnego operatora.
Czy można wymienić rozdzielnicę główną bez zatrzymania produkcji?
Czasem tak, ale zależy to od schematu: wymianę etapami da się zaplanować tylko wtedy, gdy zakład ma drugi tor zasilania, sekcjonowanie szyn albo możliwość tymczasowego zasilania części odbiorów, na przykład z agregatu przez przyłącze.
Pierwszym krokiem jest więc inwentaryzacja obwodów: które odbiory muszą pracować stale (chłodnia), które mogą stanąć podczas planowanego postoju (linie) i na jak długo. Strefy higieniczne i mycie wymagają osprzętu o odpowiedniej szczelności, co zawęża wybór (według opracowania branżowego z 2021 r.).
Najczęstsze pytania
Ile płacimy za energię bierną i czy kompensacja zwróci się w chłodni?
Zależy od tg φ, ceny z taryfy operatora i energii czynnej, a policzyć to można z własnych faktur. Dla odbiorcy na SN z tg φ = 0,6 przy umownym 0,4 i 100 MWh w miesiącu wychodzi około 4 295 zł przy cenie 518,81 zł/MWh (przykład poglądowy). Jeśli faktura nie ma opłaty za energię bierną, kompensator nie jest potrzebny. Kwoty z ofert sprzedawców traktuje się jako deklaracje.
Skąd na fakturze opłata za energię pojemnościową, skoro mamy głównie sprężarki?
Najczęściej stąd, że bateria kondensatorów ma stopnie zbyt duże na nocne albo weekendowe obciążenie indukcyjne. Według § 52 rozporządzenia (Dz.U. 2026 poz. 1182) energia pojemnościowa jest liczona od pierwszego kvarh: na SN 1 000 kvarh kosztuje 518,81 zł przy cenie 518,81 zł/MWh, na nN trzy razy tyle.
Jak dobrać agregat do mroźni, skoro sprężarki przy rozruchu biorą kilka razy więcej mocy?
Do szczytu rozruchu, który zależy od kolejności załączania, a nie do sumy mocy sprężarek. W przykładzie z trzema sprężarkami po 100 A i agregatem 500 kVA rozruch równoczesny daje 1 800 A, a kolejny przez softstart najwyżej 500 A. Ostateczny dobór sprawdza się w danych producenta agregatu, głównie pod kątem spadku napięcia.
Jak długo mroźnia utrzyma temperaturę bez prądu i co musi działać na zasilaniu awaryjnym?
Tego nie da się podać ogólnie: zależy od izolacji, częstości otwierania drzwi i obciążenia towarem. Najpewniej pokazuje to zapis temperatury z wcześniejszej przerwy lub z próby. Na zasilaniu awaryjnym muszą działać sprężarki, wentylatory parowników i sterowanie, a o reszcie decyduje lista odbiorów wynikająca z technologii.
Czy zakład zużywający ponad 10 TJ musi już robić audyt energetyczny?
Według jednego opracowania branżowego z 26 października 2026 r. polskie prawo jeszcze nie obniżyło progu do 10 TJ: obowiązek dotyczy nadal dużych przedsiębiorstw, a obniżenie przewiduje projekt ustawy UC77, który nie obowiązuje. Nie czytaliśmy tego projektu w tekście pierwotnym, więc stan prawny należy potwierdzić.
Czy nowy tunel zamrażalniczy zmieści się w obecnej mocy, czy potrzebujemy nowego przyłącza?
Rozstrzyga zapis rzeczywistej mocy i rezerwa transformatora oraz rozdzielnicy, nie moc umowna. Dopiero gdy zapis pokazuje brak rezerwy, składa się wniosek do operatora, który po zmianie Prawa energetycznego z kwietnia 2026 r. wiąże się z zaliczką, zabezpieczeniem i terminami.
Źródła
- Jak zmodernizować przemysł spożywczy w Polsce forum-energii.eu,forum-energii.eu
- eli.gov.pl
- Średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym (roczna i kwartalna) ure.gov.pl,ure.gov.pl
- ure.gov.pl
- Ustawa o rynku mocy, tekst jednolity Dz.U. 2026 poz. 1400, art. 70a api.sejm.gov.pl,api.sejm.gov.pl
- Agregat do chłodni i mroźni cornea.pl,cornea.pl
- ever.eu
- Wskaźniki czasu trwania przerw (dane za 2025 r.) energa-operator.pl,energa-operator.pl
- agregaty.pl
- eli.gov.pl
- Rozwiązania stosowane w przemyśle spożywczym: instalacje elektryczne foodindustry-support.pl,foodindustry-support.pl
- omnimes.com
- ure.gov.pl
Inne strony na ten temat
Zacznijmy od ostatnich faktur i planu zakładu
Do rozmowy wystarczą dwanaście ostatnich faktur za energię, wykaz sprężarek i opis tego, co dzieje się po powrocie zasilania.
80-373 Gdańsk