Przejdź do treści
Produkt · magazyn energii dla firmy Stan na 2 listopada 2026 r.

Magazyn energii dla firmy: kiedy się opłaca, a kiedy nie

Magazyn energii dla firmy może się zwrócić, gdy zakład przesunie pobór poza godziny naliczania opłaty mocowej, a kolejne doby trafią do niższej grupy K, albo gdy zagospodaruje nadwyżkę z własnej fotowoltaiki. Przyłączamy i uruchamiamy gotowe magazyny, a zaczynamy od obliczeń na podstawie profilu poboru.

Kiedy zakład pyta o magazyn energii
  • W większości dób roboczych opłata mocowa jest liczona dla grupy K4, bo zakład pracuje głównie od rana do popołudnia.
  • Własna fotowoltaika oddaje do sieci energię w godzinach, w których jest ona tania albo ma cenę ujemną.
  • Zakład ma dołożyć odbiory, a operator odmawia zwiększenia mocy przyłączeniowej albo podaje odległy termin.
  • Ubezpieczyciel albo właściciel hali pyta, jak ma być zabezpieczony magazyn, zanim cokolwiek zostanie zamówione.
Liczby ze źródeł
0,1925–0,2141 zł/kWh
stawka opłaty mocowej w 2027 r., zależnie od kwartału (netto, odbiorcy inni niż ryczałtowi)1
30 kWh
największa pojemność nominalna magazynu, dla której nie trzeba ani pozwolenia, ani zgłoszenia3
18 lutego 2027 r.
od tej daty bateria przemysłowa powyżej 2 kWh musi mieć elektroniczny paszport baterii9
1

Czy magazyn energii dla firmy się opłaca?

Magazyn energii opłaca się tylko wtedy, gdy jego pracę można przeliczyć na konkretne oszczędności zakładu, a sama opłata mocowa rzadko wystarcza, żeby inwestycja się zwróciła. Według publicznego streszczenia jednego z raportów rynkowych (to model, nie pomiar) prosty okres zwrotu sześciu typowych zakładów o mocy umownej od 3,8 do 21,3 MW wynosi w scenariuszu bazowym, z dotacją 10 %, od 4,3 do 11,1 roku, a bez zmiany grupy K od 9 do 15 lat. W scenariuszu ostrożnym, bez dotacji i bez zmiany grupy, jest to od 17,8 do 32,4 roku.

Magazyn może zarabiać na czterech rzeczach: na opłacie mocowej, na przesunięciu energii z drogich godzin na tanie, na zagospodarowaniu nadwyżek z własnej fotowoltaiki i na ograniczaniu szczytów mocy, gdy brakuje mocy przyłączeniowej. Każdą z nich liczy się osobno, z 15-minutowego profilu poboru. Cena za kilowatogodzinę pojemności niczego nie mówi, dopóki nie wiadomo, ile kilowatogodzin zakład naprawdę przesunie.

2

Jak magazyn obniża opłatę mocową i czy zakład zejdzie do niższej grupy K?

Magazyn robi dwie rzeczy: zmniejsza energię pobraną w godzinach szczytu, czyli w 2027 r. od 7:00 do 22:00 w dni robocze, i może zmienić grupę K danej doby, a ta jest mnożnikiem całej opłaty.

Grupę wyznacza osobno dla każdej doby roboczej i każdego punktu pomiarowego różnica Δs między średnim godzinowym poborem w 15 godzinach szczytu a średnim w pozostałych 9 godzinach tej doby (art. 70a ustawy o rynku mocy). Poniżej 5 % to K1 ze współczynnikiem 0,17, od 5 do 10 % to K2 (0,50), od 10 do 15 % to K3 (0,83), od 15 % to K4 (1,00). K4 wypada też wtedy, gdy poza szczytem pobór wynosi zero. Opłata za dobę to współczynnik razy energia pobrana w szczycie razy stawka.

Stawki na 2027 r. zależą od kwartału: 0,1925, 0,2141, 0,1984 i 0,1950 zł/kWh netto (Informacja Prezesa URE nr 51/2026). W 2026 r. stawka była jednolita i wynosiła 0,2194 zł/kWh, więc dla odbiorców innych niż ryczałtowi każdy kwartał 2027 r. jest tańszy. Nowością jest kwartalność, a nie same grupy K.

Dwa profile poboru, dwie grupy K
Przykład poglądowy
Przykład poglądowy. Doba robocza w 2027 r.: opłatę mocową nalicza się w godzinach szczytu, od 7:00 do 22:00. Niżej dwa profile poboru zakładu. Profil K1 jest równy przez całą dobę. Profil K4 skupia pobór w godzinach od 7:00 do 22:00. Strzałka pokazuje przesunięcie poboru poza te godziny.przykład poglądowygodziny szczytu 2027 r.dni robocze, 7:00–22:00072224godzinaK1pobór równy przez dobęK4pobór skupiony w dzieństrzałka: przesunięcie poboru poza te godziny
Zakład z równym poborem przez całą dobę trafia do K1, zakład, którego pobór skupia się w godzinach szczytu, do K4. Przesunięcie poboru poza szczyt zmniejsza energię pobraną w szczycie i obniża Δs.
3

Jak duży magazyn pozwoli zejść z K4 do K1?

Przy poborze 300 kW w szczycie i 100 kW poza nim trzeba przesuwać około 1,1 MWh na każdą dobę roboczą, co przy niepełnym rozładowaniu i stratach daje pojemność nominalną rzędu 1,3 MWh lub więcej. To przykład rachunkowy na założonych danych, a nie wynik pomiaru.

Szczyt to 300 kW przez 15 godzin, czyli 4 500 kWh, a pozostałe godziny to 100 kW przez 9 godzin, czyli 900 kWh. Średnie zrównają się, gdy (4 500 – E) / 15 = (900 + E) / 9, czyli przy E = 1 125 kWh przesuniętych na dobę. Δs poniżej 5 % wystarcza już około 1 065 kWh.

Przyjmijmy 250 dni roboczych i stawkę zaokrągloną do 0,20 zł/kWh. Przed zmianą opłata wynosi 1,00 × 1 125 MWh × 0,20 zł/kWh, czyli około 225 000 zł rocznie. Po zmianie w szczycie zostaje około 844 MWh, a opłata to 0,17 × 844 MWh × 0,20 zł/kWh, czyli około 28 700 zł. Oszczędność wynosi około 196 000 zł rocznie. Przy cenach pod klucz od 1 400 do 2 500 zł/kWh magazyn 1,3 MWh kosztuje od 1,8 do 3,3 mln zł, więc sama opłata mocowa daje zwrot po 9 do 17 latach.

Gdyby grupa K4 się nie zmieniła, zostałaby tylko oszczędność na przesuniętej energii: około 56 000 zł rocznie, czyli zwrot po ponad 30 latach. Dlatego w takim układzie magazyn zwróci się szybciej dopiero w połączeniu z innymi przychodami albo dotacją. Rachunek nie uwzględnia kosztu energii do ładowania, strat ani dni, w których profil się nie powtarza, a każda doba robocza kwalifikuje się osobno.

4

Ile kosztuje przemysłowy magazyn energii i z czego składa się cena?

Sprzedawcy podają od 500 do 570 zł/kWh za samą baterię z przekształtnikiem i od 1 400 do 2 500 zł/kWh za instalację pod klucz, a różnica to wszystko, czego w cenie baterii nie ma.

Jedna z publikacji sprzedawców rozkłada koszt instalacji tak: blok baterii prądu stałego 35–45 %, przekształtnik PCS 15–20 %, system sterowania EMS 8–12 %, przyłączenie, rozdzielnice i transformator 15–25 %, ochrona pożarowa, klimatyzacja, kontener i fundament 8–12 %. Żadne ze źródeł nie wydziela marży, więc nie da się z nich odczytać, ile kosztuje sam sprzęt. Pozycje spoza baterii zależą od miejsca montażu u zakładu, a nie od katalogu, i właśnie tu oferty różnią się między sobą.

Ceny magazynów energii według sprzedawców
Ceny magazynów energii według sprzedawców
ZakresCena według sprzedawcyŹródło i data
Bateria z przekształtnikiem, 100 kWh – 2 MWh570–500 zł/kWh (mniej przy większej pojemności)ECLIS, 7 października 2026 r.
Pod klucz, 233–2 330 kWh2 100–2 400 zł/kWh przy najmniejszym, 1 500–1 750 zł/kWh przy największym, nettoArinea, luty 2026 r.
Pod klucz, szacunek1 400–2 500 zł/kWhSolave, 9 września 2026 r.
500 kW / 1 MWh oraz 1 MW / 2 MWh1,5–2,5 mln zł oraz 2,8–4,5 mln złRawicom, 6 lipca 2026 r.
Ceny podają sprzedawcy; nie sprawdzaliśmy ich niezależnie, a nie wszystkie źródła mówią, czy kwota jest netto. Podział kosztów według publikacji sprzedawcy z sierpnia 2025 r.
5

Czy magazyn energii wymaga zgłoszenia lub pozwolenia na budowę?

Do 30 kWh pojemności nominalnej nie potrzeba ani pozwolenia, ani zgłoszenia, a powyżej tej granicy tryb zależy od pojemności i od tego, czy magazyn jest wolno stojący, czy instalowany w obiekcie (stan na 2 listopada 2026 r.). Ustawa rozróżnia właśnie te dwa przypadki, a nie podział na „na zewnątrz” i „w budynku”, więc który z nich dotyczy konkretnej inwestycji, rozstrzyga projektant razem z organem.

Progi dotyczą pojemności nominalnej. Ustawa jej nie definiuje i nie mówi o pojemności użytkowej, dlatego wartość z dokumentacji producenta trzeba wpisać do projektu od początku. Pozwolenie bywa potrzebne niezależnie od progu, gdy inwestycja wymaga oceny oddziaływania na środowisko albo na obszar Natura 2000 (art. 29 ust. 6), oraz przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków (ust. 7).

Magazyn energii w Prawie budowlanym według pojemności nominalnej
Magazyn energii w Prawie budowlanym według pojemności nominalnej
Pojemność nominalnaMagazyn wolno stojącyInstalowanie magazynu
do 30 kWh włącznieBez pozwolenia i zgłoszenia (art. 29 ust. 2 pkt 39)Bez pozwolenia i zgłoszenia (art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c)
powyżej 30 do 300 kWhZgłoszenie (art. 29 ust. 1 pkt 40). Projekt zagospodarowania działki lub terenu od uprawnionego projektanta, uzgodniony ppoż. Zawiadomienie PSP o zakończeniu budowy i rozpoczęciu użytkowania wraz z planem dla ekip ratowniczych (art. 30 ust. 3)Zgłoszenie (art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. h). Dokumentacja techniczna uzgodniona ppoż. Zawiadomienie PSP i plan dla ekip ratowniczych
powyżej 300 do 2 000 kWhZgłoszenie (art. 29 ust. 1 pkt 3c). Projekt zagospodarowania i projekt architektoniczno-budowlany uzgodnione ppoż. Zawiadomienie PSP i plan (art. 30 ust. 4bb)Pozwolenie na budowę (art. 28 ust. 1, brak zwolnienia w art. 29)
powyżej 2 000 kWhPozwolenie na budowęPozwolenie na budowę
Prawo budowlane, tekst jednolity Dz.U. 2026 poz. 524, z późniejszymi zmianami. Wiersze z pozwoleniem wynikają z braku przepisu zwalniającego. Przed złożeniem dokumentów warto potwierdzić je z organem.
6

Które wymagania pożarowe dla magazynów to na razie tylko projekt?

Nowych warunków technicznych dla magazynów energii nie ogłoszono (stan na 2 listopada 2026 r.), więc limit 600 kWh na strefę pożarową, progi 60, 120 i 300 kWh oraz wymagania dotyczące wentylacji z projektu rozporządzenia z 6 sierpnia 2026 r. nie obowiązują. Ministerstwo odpowiedziało na interpelacje, że prace trwają, a limit 600 kWh dotyczy budynków nieprzeznaczonych wyłącznie na magazyn i nie obejmuje obiektów wolno stojących.

Dotychczasowe warunki techniczne przestały obowiązywać we wrześniu 2026 r. Art. 102a Prawa budowlanego pozwala jednak przez 18 miesięcy od 20 września 2026 r. sporządzić projekt według starych przepisów, po złożeniu oświadczenia inwestora, a art. 102b zwalnia z oświadczenia magazyny do 30 kWh. Art. 102a wymienia zgłoszenie budowy, a instalowanie od 30 do 300 kWh wymaga zgłoszenia robót, więc czy okres przejściowy je obejmuje, trzeba ustalić z organem. Art. 5 Prawa budowlanego i zasady wiedzy technicznej obowiązują przez cały ten czas.

7

Czy magazyn z ogniwami LFP może się zapalić?

Magazyn z ogniwami LFP może się zapalić, bo także w tych ogniwach może dojść do ucieczki termicznej. Są one zwykle odporniejsze cieplnie niż ogniwa o innym składzie chemicznym, ale uszkodzone ogniwo nadal może się przegrzać i wydzielać palne gazy, które w zamkniętym pomieszczeniu tworzą mieszaninę wybuchową. Jeśli oferta obiecuje „brak ryzyka ucieczki termicznej”, trzeba zapytać sprzedawcę, na jakiej podstawie.

Dlatego bezpieczeństwo wynika z całego układu, a nie z wyboru typu ogniw: zarządzania ogniwami (BMS), detekcji, odprowadzenia gazu, wydzielenia pożarowego i dostępu dla straży. Odpowiedź ministerstwa z 8 października 2026 r. mówi, że norm zharmonizowanych dla wyrobu jeszcze nie ma, i wskazuje jako odniesienia m.in. PN-EN IEC 62933-5-2 i PN-EN IEC 62485-5 oraz NFPA 855. Ta ostatnia nie ma w Polsce mocy prawnej, ale według opracowań branżowych sięgają po nią rzeczoznawcy ppoż. i ubezpieczyciele.

Fotografia
Hala magazynu energii z rzędami modułów akumulatorowych.
Hala magazynu energii z bateriami litowo-jonowymi, Schwerin, Niemcy. Fot. Enyavar. CC BY-SA 4.0. Źródło pliku. Zmodyfikowano: konwersja do skali szarości z tonowaniem i kadrowanie. Udostępniono na tych samych warunkach.
8

Czy magazyn za licznikiem zmienia warunki przyłączenia?

To zależy od umowy o przyłączenie i od tego, jak operator liczy moc zainstalowaną, ale ustawa wymaga zabezpieczenia przed przekroczeniem mocy przyłączeniowej tam, gdzie moc zainstalowana ją przekracza. Według art. 7 ust. 2² Prawa energetycznego (w brzmieniu z ustawy z 13 marca 2026 r.) umowa określa wtedy takie zabezpieczenie, a koszt ponosi podmiot przyłączany. Branża nazywa je strażnikiem mocy: to układ z pomiarem w punkcie przyłączenia, który ogranicza moc magazynu i odbiorów, zanim moc przyłączeniowa zostanie przekroczona.

Przy nowej umowie o przyłączenie do sieci powyżej 1 kV obowiązują też terminy: umowa wygasa z mocy prawa, jeśli w ciągu 24 miesięcy nie zawiadomi się operatora o ostatecznym pozwoleniu na budowę magazynu, o ile pozwolenie jest wymagane przepisami Prawa budowlanego. Trzeba też potwierdzić z operatorem na piśmie, jak liczy ten termin dla magazynu wymagającego tylko zgłoszenia, oraz terminy przejściowe z art. 9, 13 i 14 ustawy.

Magazyn w układzie zakładu
Schemat blokowy, poglądowo
Schemat blokowy magazynu energii. Moduły LFP z układem BMS, przez przekształtnik dwukierunkowy PCS, opcjonalny transformator i licznik, są dołączone do szyny nN zakładu. Obok instalacja PV z falownikiem i licznikiem oraz odbiory zakładu. Szynę zasila sieć OSD przez punkt przyłączenia z licznikiem rozliczeniowym i transformator. W punkcie przyłączenia pomiar prowadzi do strażnika mocy. EMS steruje PCS, BMS i falownikiem PV (linie przerywane) i otrzymuje sygnał strażnika mocy.Sieć OSD punkt przyłączeniakWhlicznikstrażnik mocyT1 SN/nNSzyna nN zakładu odbioryzakładukWhPVfalownikkWhT2opcjaPCSmodułyLFPBMSEMSpomiar, sterowanie
Magazyn na szynie nN obok instalacji PV. System sterowania EMS dostaje sygnał od strażnika mocy w punkcie przyłączenia.
9

Kiedy zakład nie potrzebuje magazynu energii?

Magazynu energii zwykle nie potrzebuje zakład, którego pobór jest równy przez całą dobę, bo takie doby trafiają do grupy K1 ze współczynnikiem 0,17 i na opłacie mocowej zostaje niewiele do zaoszczędzenia.

Nie potrzebuje go też ten, kto to samo przesunięcie osiągnie organizacją pracy: nagrzewanie, ładowanie wózków, sprężarki czy chłodzenie ze zbiornikiem akumulacyjnym można przestawić poza godziny od 7:00 do 22:00 i zwykle wyjdzie taniej niż bateria. Jeżeli kłopotem na fakturze jest energia bierna, potrzebny jest kompensator, a nie magazyn. Gdy problemem jest brak mocy przyłączeniowej, pierwszy krok to bilans mocy, bo zanim kupi się sprzęt, trzeba wiedzieć, ile mocy zakład rzeczywiście pobiera w szczycie. Magazyn opłaca się dopiero wtedy, gdy obliczenia z profilu poboru dają wynik dodatni także po uwzględnieniu ryzyka.

Etapy

Jak przebiegają prace

  1. 01

    Profil poboru

    Zbieramy 15-minutowe dane z ostatnich 12 miesięcy od operatora albo z własnego licznika i sprawdzamy, czy są kompletne.

  2. 02

    Rachunek doba po dobie

    Liczymy grupę K, energię w szczycie i oszczędność dla kilku wielkości magazynu. Wynik podajemy razem z założeniami.

  3. 03

    Dobór mocy i pojemności

    Wybieramy moc przekształtnika w kW i pojemność nominalną w kWh oraz wariant: wolno stojący albo w obiekcie.

  4. 04

    Uzgodnienia i dokumenty

    Przygotowujemy materiał dla projektanta i rzeczoznawcy ppoż., zgłoszenie albo wniosek o pozwolenie oraz zapytanie do operatora o strażnika mocy.

  5. 05

    Montaż, przyłączenie i rozruch

    Przyłączamy magazyn do szyn rozdzielnicy zakładu, ustawiamy sterowanie, wykonujemy próby i uruchamiamy.

  6. 06

    Porównanie z fakturą

    Po pierwszych rozliczeniach zestawiamy oszczędność z rachunkiem z kroku drugiego.

Pytania

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje magazyn energii 500 kWh pod klucz, a ile sama bateria z falownikiem?

Według sprzedawców sama bateria z przekształtnikiem kosztuje 500–570 zł/kWh, czyli dla 500 kWh około 250–285 tys. zł. Instalacja pod klucz kosztuje według najszerszego szacunku 1 400–2 500 zł/kWh, czyli około 0,7–1,25 mln zł. Różnicę stanowią przyłączenie, ochrona pożarowa, fundament i sterowanie. Kwoty podają sprzedawcy i nie są wyceną dla konkretnego zakładu.

Czy magazyn 1 MWh obok hali wymaga pozwolenia na budowę?

Zależy od tego, czy jest wolno stojący, czy instalowany. Wolno stojący magazyn o pojemności nominalnej 1 000 kWh wymaga zgłoszenia z projektem zagospodarowania i projektem architektoniczno-budowlanym uzgodnionymi ppoż. oraz zawiadomienia straży pożarnej z planem dla ekip ratowniczych. Instalowanie takiego magazynu wymaga pozwolenia na budowę, bo art. 29 go nie zwalnia; ten wniosek warto potwierdzić z organem (stan na 2 listopada 2026 r.).

O ile magazyn obniży opłatę mocową w 2027 roku?

Nie ma jednej liczby, bo wynik zależy od profilu poboru z każdej doby roboczej. W przykładzie rachunkowym z tej strony zejście z K4 do K1 obniża opłatę z około 225 000 do około 28 700 zł rocznie, a przy niezmienionej grupie oszczędność spada do około 56 000 zł. Stawki w 2027 r. wynoszą od 0,1925 do 0,2141 zł/kWh netto, czyli mniej niż 0,2194 zł/kWh w 2026 r.

Na jakie dofinansowanie może liczyć firma spoza systemu ETS?

Firma spoza ETS powinna sprawdzić przede wszystkim nabory regionalne. Według komunikatu NFOŚiGW trzeci nabór programu dla przemysłu energochłonnego trwa do 30 kwietnia 2027 r. (348,5 mln zł), obejmuje wyłącznie instalacje objęte ETS i magazyn tylko razem z nowym źródłem OZE. Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2027–2031 wymienia wśród działań banki energii; według portalu prawo.pl terminy i kryteria dla samorządów ustalają wojewodowie.

Co zmienia paszport baterii od lutego 2027 roku dla firmy, która kupuje magazyn?

Od 18 lutego 2027 r. każda bateria przemysłowa powyżej 2 kWh musi mieć elektroniczny paszport baterii (art. 77 rozporządzenia (UE) 2023/1542). Obowiązek nie spoczywa na użytkowniku, ale kupujący powinien zażądać paszportu w umowie. Na 18 sierpnia 2027 r. przesunięto obowiązek należytej staranności w łańcuchu dostaw, a nie paszport. System zarządzania baterią musi też udostępniać dane o stanie zdrowia i spodziewanej żywotności, tylko do odczytu.

Czego może wymagać ubezpieczyciel po instalacji magazynu?

Wymagania wynikają z umowy ubezpieczenia, nie z przepisów, i trzeba je ustalić przed zamówieniem. Według opracowań branżowych ubezpieczyciele odwołują się do NFPA 855, która w Polsce nie ma mocy prawnej, więc warto zapytać o odstępy od budynku, detekcję, gaszenie i dokumentację uzgodnioną z rzeczoznawcą ppoż. Odpowiedź na piśmie przed podpisaniem umowy na dostawę jest tańsza niż przeróbka magazynu po montażu.

Stan na 2 listopada 2026 r.

Źródła

  1. Unia Europejska, Dziennik Urzędowy
    Rozporządzenie (UE) 2023/1542 dotyczące baterii i zużytych baterii publications.europa.eu,
  2. ECLIS (cennik sprzedawcy)
    Ile kosztuje magazyn energii dla firmy magazynyenergiidlafirm.pl,
  3. Arinea (cennik sprzedawcy)
    Przemysłowe magazyny energii: cennik przemyslowe-magazyny-energii.pl,
  4. Solave (cennik sprzedawcy)
    Cennik magazynu energii dla firm solave.pl,
  5. Rawicom (cennik sprzedawcy)
    Koszt magazynu energii dla firmy 2026 rawicom.pl,
  6. Umowa PPA (opracowanie sprzedawcy)
    Magazyn energii 500 kWh: cena i struktura kosztów umowappa.pl,
  7. PDI Conversa
    Raport BESS 2026–2035, publiczne streszczenie pdiconversa.pl,
Zobacz też

Inne strony na ten temat

Kontakt

Policzmy opłacalność magazynu z profilu poboru zakładu

Wystarczy 15-minutowy profil poboru albo kilka ostatnich faktur. Napiszemy, czy magazyn się opłaca i jak duży powinien być. Jeśli się nie opłaca, odradzimy zakup.

Bezpośrednio +48 789 360 379 michal@dagodigital.com ul. Lecha Kaczyńskiego 10E
80-373 Gdańsk