Bilans mocy zakładu przed zwiększeniem mocy przyłączeniowej
Moc umowna i moc przyłączeniowa to dwie różne wielkości. Jeśli między nimi jest zapas, a transformator i sieć zakładu też go mają, obciążenie można dołożyć bez nowego przyłączenia. Bilans mocy pokazuje ten zapas, zanim zakład zapłaci za wniosek, zaliczkę i zabezpieczenie.
- Nowa linia, hala, pompa ciepła albo zestaw ładowarek wymaga więcej mocy, a operator każe czekać albo odmawia.
- Na fakturze pojawiła się opłata za przekroczenie mocy umownej.
- Zarząd pyta, czy zwiększenie mocy wymaga nowych warunków przyłączenia, czy wystarczy zmienić umowę.
- Budżet na 2027 r. ma uwzględnić nowe kwartalne stawki opłaty mocowej.
- Zakład rozważa magazyn energii i chce wiedzieć, czy profil mocy w ogóle go uzasadnia.
Czym różni się moc umowna od mocy przyłączeniowej?
Moc przyłączeniowa to moc zapisana w warunkach i umowie o przyłączenie, czyli tyle, ile zakład może maksymalnie pobrać przez swoje przyłącze. Moc umowna to moc zamówiona w umowie dystrybucyjnej, od której zależy składnik stały opłaty sieciowej i próg przekroczenia. Zwykle jest niższa od przyłączeniowej, a różnica między nimi to zapas, z którego zakład może korzystać bez nowego przyłączenia.
Przekroczenie liczy się ze średnich 15-minutowych, ewentualnie godzinowych (§ 53 ust. 2), więc krótki skok, który uśredni się w tym czasie, nie musi być przekroczeniem. Gdy układ pomiarowy na to nie pozwala, liczy się wielkość maksymalna. Zmniejszenie mocy umownej za zgodą operatora podnosi składnik stały o 10 % przez cały okres zmniejszenia (§ 54 ust. 2). Zwiększenie jej w granicach mocy przyłączeniowej jest według naszej interpretacji zmianą umowy dystrybucyjnej, a nie wnioskiem o warunki przyłączenia, więc opłaty z nowelizacji z 2026 r. go nie dotyczą. Tryb i termin zmiany wynikają z umowy i instrukcji operatora.
Jak liczy się opłatę za przekroczenie mocy umownej i kiedy lepiej podnieść moc?
Za każdy miesiąc z przekroczeniem zakład płaci składnik stały stawki sieciowej pomnożony przez sumę dziesięciu największych nadwyżek mocy pobranej ponad moc umowną (§ 53 ust. 3 i 4); gdy układ pomiarowy na to nie pozwala, przez dziesięciokrotność największej nadwyżki. Każdą nadwyżkę wyznacza się dla godziny ze średnich 15-minutowych. Dla niezależnych miejsc dostarczania liczy się je odrębnie, a sumator lub naturalne sumowanie nie tworzy miejsc niezależnych (ust. 5).
Z tego wzoru wynika prosta reguła. Podniesienie mocy umownej o X kW kosztuje X razy składnik stały co miesiąc, także w miesiącach bez przekroczeń. Przekroczenie kosztuje składnik stały razy suma nadwyżek, ale tylko w miesiącach, w których wystąpiło. Gdy w miesiącu zdarza się kilka godzin ponad umowę, opłata za przekroczenie szybko przewyższa koszt podniesienia mocy, ale ten płaci się co miesiąc, więc o wyniku decyduje liczba takich miesięcy w roku.
| Pozycja | Wartość |
|---|---|
| Moc umowna | 400 kW |
| Składnik stały (ENEA Operator, grupa C2x, wg portalu Energoraport) | 24,84 zł/kW/m-c |
| Miesiąc z sześcioma godzinami ponad umowę: 50, 40, 35, 30, 20 i 15 kW | 190 kW |
| Opłata za przekroczenie: 190 × 24,84 | 4 720 zł |
| Podwyższenie mocy umownej o 50 kW: 50 × 24,84, co miesiąc | 1 242 zł |
| To samo w skali roku | 14 904 zł |
Czy nową linię produkcyjną da się dołożyć bez nowych warunków przyłączenia?
Da się, jeśli zapas jest w trzech miejscach naraz: w umowie (moc umowna poniżej przyłączeniowej), w transformatorze i w sieci wewnętrznej. Pierwszy można odczytać z umowy o przyłączenie i z faktury, dwa pozostałe wymagają pomiaru i obliczenia.
Transformator obciąża moc pozorna w kVA, nie sama moc czynna, więc kompensacja potrafi zwolnić miejsce bez zmiany umowy. Obciążalność transformatora zależy jednak od danych producenta, temperatury i profilu obciążenia, więc granicy 100 % nie traktujemy mechanicznie. Moc czynna po rozbudowie nadal musi się mieścić w mocy umownej i przyłączeniowej.
- Transformator: moc znamionowa, szczyt mocy pozornej, wiek i dane producenta o przeciążalności.
- Rozdzielnica nN: prąd znamionowy szyn i wyłącznika głównego oraz wytrzymałość zwarciowa.
- Kable i zabezpieczenia: obciążalność i selektywność po zwiększeniu prądu.
- Profil: największe wartości 15-minutowe z dwunastu miesięcy, nie tylko z miesiąca z fakturą.
| Wariant | P, kW | tg φ | S, kVA | Obciążenie |
|---|---|---|---|---|
| Szczyt dziś | 720 | 0,5 | 805 | 80,5 % |
| Dodatkowe 200 kW, bez kompensacji | 920 | 0,5 | 1 029 | 102,9 % |
| Dodatkowe 200 kW, kompensacja do 0,2 | 920 | 0,2 | 938 | 93,8 % |
Ile kosztuje zwiększenie mocy przyłączeniowej po zmianach w Prawie energetycznym?
Od 30 kwietnia 2026 r. zwiększenie mocy przyłączeniowej wiąże się z trzema płatnościami: opłatą za wniosek 1 zł/kW, zaliczką 60 zł/kW od przyrostu i, po zawarciu umowy, zabezpieczeniem 30 zł/kW do 100 MW (ustawa z 13 marca 2026 r., Dz.U. 2026 poz. 516). Stan na 2 listopada 2026 r. Poniżej podajemy, co wynika z ustawy i z komunikatu ENEA Operator z 25 września 2026 r.; inny operator może liczyć inaczej.
Przy przyroście rzędu setek kilowatów zaliczka i zabezpieczenie to dziesiątki tysięcy złotych. Dla przyrostu 500 kW u ENEA zaliczka wynosi 30 000 zł, a zabezpieczenie 15 000 zł, razem 45 000 zł. Do tego dochodzi opłata za wniosek, 1 zł/kW, którą ENEA liczy od całej mocy we wniosku, a nie od przyrostu. Zaliczkę zalicza się na opłatę przyłączeniową, a zabezpieczenie jest zwrotne w ustawowych przypadkach.
Większe ryzyko wiąże się z terminami. Warunki są ważne rok od doręczenia (u ENEA warunki sprzed 30 kwietnia 2026 r. zachowują dwa lata). Zabezpieczenie trzeba wnieść w 14 dni od zawarcia umowy, inaczej umowa wygasa z mocy prawa. Umowa o przyłączenie do sieci powyżej 1 kV wygasa też bez zawiadomienia, jeśli zakład w 24 miesiące nie zawiadomi operatora o ostatecznym pozwoleniu na budowę dla urządzeń odbiorczych w zakresie niezbędnym do co najmniej 50 % mocy zainstalowanej (w 36 miesięcy dla transformatorów i rozdzielni), o ile prawo budowlane takiego pozwolenia wymaga.
Po zawarciu umowy rezygnacja kosztuje: operator zatrzymuje 10 % zabezpieczenia do 6 miesięcy, 25 % do 12, 50 % do 24 i 75 % do 36 miesięcy, a po 36 miesiącach zabezpieczenie nie podlega zwrotowi. Terminów przejściowych dla umów sprzed nowelizacji nie podajemy w datach; trzeba je potwierdzić u operatora.
| Pozycja | Według ustawy | Przyrost 500 kW, ENEA |
|---|---|---|
| Opłata za wniosek | 1 zł/kW mocy we wniosku, najwyżej 100 000 zł, bez zwrotu | 1 zł/kW od całości |
| Zaliczka | 60 zł/kW, najwyżej 6 000 000 zł i nie więcej niż przewidywana opłata za przyłączenie; przy istniejącej mocy od przyrostu | 30 000 zł |
| Zabezpieczenie | 30 zł/kW do 100 MW, 60 zł/kW powyżej, najwyżej 12 000 000 zł; od przyrostu | 15 000 zł |
Ile zapłacimy opłaty mocowej w 2027 roku i czy magazyn energii się opłaci?
Odbiorca inny niż ryczałtowy (ryczałt obejmuje m.in. gospodarstwa domowe i odbiorców na nN o mocy umownej do 16 kW) płaci w 2027 r. za energię pobraną w godzinach szczytu 0,1925 zł/kWh w I kwartale, 0,2141 w II, 0,1984 w III i 0,1950 zł/kWh w IV kwartale (stawki netto), pomnożone przez współczynnik grupy: 0,17 dla K1, 0,50 dla K2, 0,83 dla K3 i 1,00 dla K4. W 2026 r. stawka była jednolita i wynosiła 0,2194 zł/kWh. Godziny szczytu to 15 godzin doby roboczej, od 7:00 do 22:00.
Grupę wyznacza różnica między średnim godzinowym zużyciem w szczycie a średnim zużyciem w pozostałych godzinach tej samej doby roboczej: poniżej 5 % to K1, od 5 do mniej niż 10 % K2, od 10 do mniej niż 15 % K3, a 15 % i więcej K4. Kwalifikacji dokonuje się osobno dla każdej doby i każdego punktu pomiarowego (art. 70a ust. 3 i art. 70b ustawy o rynku mocy), więc zakład nie ma jednej grupy na rok. Zakład o płaskim profilu przez całą dobę trafi zwykle do K1, a jednozmianowy z małym poborem nocnym do K4.
Przykład poglądowy: 1 000 MWh pobranych w szczycie w I kwartale 2027 r. kosztuje przy K4 192 500 zł, a przy K1 32 725 zł. To porównanie skrajnych przypadków i nie można go traktować jako obietnicy oszczędności.
Przesunięcie poboru poza godziny szczytu, na przykład przez ładowanie magazynu, działa dwutorowo: zmniejsza energię w szczycie i obniża różnicę między szczytem a resztą doby. Czy to uzasadnia magazyn, trzeba policzyć z profilu doba po dobie. Punkty pomiarowe spięte własną siecią zakładu można na wniosek połączyć, a kwalifikacja obejmuje wtedy ich sumę.
Kiedy bilans mocy nie jest potrzebny?
Nie jest potrzebny, gdy moc umowna ma wyraźny zapas nad szczytem, na fakturze nie ma przekroczeń, a zakład nie planuje nowych odbiorów. Nie zastąpi też wniosku o przyłączenie, gdy moc przyłączeniowa jest wyczerpana.
W takim przypadku bilans pokazuje, ile kilowatów naprawdę trzeba zamówić, a to ma znaczenie, bo opłata za wniosek, zaliczka i zabezpieczenie rosną z liczbą kW. Magazyn energii warto rozważać dopiero wtedy, gdy profil pokaże, że zapasu nie da się znaleźć taniej.
Jak przebiegają prace
- 01
Profil z licznika i z faktur
Zbieramy dane 15-minutowe i rozliczenia z dwunastu miesięcy, umowę dystrybucyjną oraz warunki przyłączenia.
- 02
Pomiar w zakładzie
Rejestratory na transformatorze i na głównych odpływach pokazują, skąd bierze się szczyt.
- 03
Bilans
Zestawiamy zapas w umowie, w transformatorze, w rozdzielnicy i w kablach oraz liczymy koszt przekroczeń.
- 04
Zalecenie
Wskazujemy najtańszą drogę: zmianę mocy umownej, zarządzanie obciążeniem, kompensację albo wniosek o przyłączenie na właściwą moc.
Najczęstsze pytania
Jak obliczyć moc umowną, żeby nie przepłacać i nie płacić za przekroczenia?
Trzeba porównać dwa koszty z profilu 15-minutowego z dwunastu miesięcy: podniesienie mocy o X kW kosztuje X razy składnik stały co miesiąc, a przekroczenie kosztuje składnik stały razy suma dziesięciu największych nadwyżek, ale tylko w miesiącu, w którym wystąpiło (§ 53 ust. 3 rozporządzenia z 3 września 2026 r.). Moc umowna nie może wyjść poza moc przyłączeniową.
Czy możemy dołożyć nową linię produkcyjną bez występowania o nowe warunki przyłączenia?
Tak, jeśli moc umowna jest niższa od przyłączeniowej, a transformator, rozdzielnica i kable mają zapas na większy prąd. Zapas w umowie można odczytać z umowy o przyłączenie i z faktury, a w pozostałych miejscach potwierdza go pomiar szczytu i obliczenie obciążenia, w tym mocy pozornej w kVA.
Co się stanie, jeśli nie zdążymy z inwestycją w terminie z umowy o przyłączenie?
Umowa wygasa z mocy prawa, bez zawiadomienia, jeśli w 24 miesiące (w 36 dla transformatorów i rozdzielni) operator nie otrzyma zawiadomienia o ostatecznym pozwoleniu na budowę, o ile prawo budowlane takiego pozwolenia wymaga. Przy rezygnacji po zawarciu umowy operator zatrzymuje od 10 do 75 % zabezpieczenia, zależnie od czasu, a po 36 miesiącach nie zwraca go wcale. Wyjątki i terminy przejściowe trzeba potwierdzić u operatora.
Ile zapłacimy opłaty mocowej w 2027 roku?
Odbiorca inny niż ryczałtowy płaci w 2027 r. od 0,1925 zł/kWh w I kwartale do 0,2141 zł/kWh w II kwartale (netto) za energię pobraną od 7:00 do 22:00 w dni robocze, pomnożone przez współczynnik grupy od 0,17 (K1) do 1,00 (K4). W 2026 r. stawka wynosiła 0,2194 zł/kWh. Wynik zależy od profilu doby, więc ostateczną kwotę daje dopiero analiza pomiarów.
Czy kompensator mocy biernej zmniejszy opłatę za przekroczenie mocy umownej?
Nie, bo moc umowna jest mocą czynną, a kompensator zmniejsza moc bierną. Zmniejsza natomiast prąd i obciążenie transformatora w kVA, co może zwolnić zapas bez zmiany umowy.
Źródła
- eli.gov.pl
- eli.gov.pl
- operator.enea.pl
- ure.gov.pl
- ure.gov.pl
- api.sejm.gov.pl
- Przekroczenie mocy umownej od lipca 2026 r. (stawki ENEA Operator, relacja, nie tekst taryfy) energoraport.pl,energoraport.pl
Inne strony na ten temat
Zacznijmy od profilu mocy
Wystarczy krótki opis: jaka jest moc umowna i przyłączeniowa, jakie nowe odbiory są planowane i czy faktury wykazują przekroczenia. Na tej podstawie powiemy, jakie dane trzeba zebrać i czy bilans da odpowiedź szybciej niż wniosek do operatora.
80-373 Gdańsk